فارسی   English   العربی
 
   
 
  هیرسا - مایع ظرفشویی بدون بو , شامپوی سر , شیشه پاک کن , مایع ظرفشویی و سرکه , مضرات ، فرمول ساخت و مواد تشکیل دهنده مایع ظرفشویی , مایع دستشویی برای پوست های حساس , مایع دستشویی کودک , مایع دستشویی خوشبو , مایع دستشویی خارجی , مایع دستشویی مرطوب کننده , مایع ظرفشویی ضد حساسیت  
خانه | گالری تصاویر | مقالات | نظرسنجی | پیوندها | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما
© حقوق کپی برداری برای هیرسا محفوظ می باشد . طراحی و برنامه نویسی توسط طراحی و توسعه وب سایت صبا

اسفنج ظرفشویی را هرگز نشویید


اسفنج ظرفشویی را هرگز نشویید!!!

اسفنج و سیم ظرفشویی خود را هر چند وقت یکبار تعویض می کنید؟ تحقیقات پژوهشگران زیست شناس، اسفنج یا همان اسکاچ وسیم ظرفشویی درآشپزخانه پناهگاه هزاران میکروبی است که از خانواده باکتری عامل ذات الریه و مننژیت هست.

اسفنج ظرفشویی

بر اساس این تحقیقات، یکی از این میکروب ها به نام موراسلا اوسلونسیس Moraxella Osloensis، می تواند عفونت هایی را در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، ایجاد کند.

این باکتری همچنین عامل بوی بد لباس ها شناخته می شود. احتمالا بوی بد اسفنج ظرفشویی نیز ناشی از همین باکتری است. محققان با تعیین توالی DNA، چهارده اسفنج آشپزخانه به این نتایج پی بردند. نتایج این تحقیق به تازگی در مجله ساینس Scientific Reports منتشر شده است.

محققان کشف کرده اند جوشاندن یا ماکروویو کردن اسفنج میکروب های موجود در آن را نابود نمی کند. در واقع اسکاچ هایی که به طور منظم پاکسازی و سترون می شوند، نسبت به اسفنج هایی که هرگز پاکسازی نشده اند، درصد بالاتری از باکتری های پاتوژن یا بیماری زا را در خود دارند.

به نظر محققان دلیل این موضوع می تواند این باشد که باکتری های پاتوژن نسبت به پاکسازی مقاوم ترند و به سرعت در مناطقی که رها شده اند، ساکن می شوند. بهترین وسیله برای شست و شوی ظرف ها، استفاده از ماشین ظرفشویی است، تا هم در مصرف آب صرفه جویی شود هم مقدار بیشتری از میکروب ها و باکتری ها از روی ظروف پاک شوند.

محققان می گویند آنچه در پاک سازی این ظرفشو ها اتفاق می افتد، شبیه چیزی است که بعد از درمان آنتی بیوتیکی در دستگاه گوارش ما روی می دهد. بررسی اسفنج های آشپزخانه زیر میکروسکوپ نشان داد، یک سانتی متر مکعب از این اسفنج ها می تواند حاوی 50 میلیارد باکتری باشد. این میزان باکتری معادل 7 برابر جمعیت ساکنان کره زمین است. دانشمندان می گویند چنین تراکمی از باکتری ها فقط در مدفوع یافت می شود.

راه حل خلاص شدن از شر این حجم از باکتری ها، این است که اسکاچ یا سیم ظرفشویی را هر چند وقت یکبار تعویض کنید.